olajozás és viaszolás

Hogy lesz jó?

A tökéletes olajozott, viaszolt felületek készítésének titkai

Az olajozásnak és viaszolásnak van néhány egyszerű szabálya, melyeket be kell tartani ahhoz, hogy elégedettek legyünk a kész felülettel. A ragacsos, tapadó, foltos felületek oka mindig az, hogy ezeket az egyszerű szabályokat nem ismerjük, vagy nem tartjuk fontosnak.

1. ELŐKÉSZÍTÉS: csak megfelelően előkészített felületen kapunk szép bevonatot. Leggyorsabban és legeredményesebben úgy dolgozhatunk, hogy a gépi csiszolás után (P120-150) jól kinyomott nedves, vizes kendővel, szivaccsal áttöröljük a felületet. A nedvesség felhúzza a fa átvágott rostjait, amit finom (P180-240) papírral átcsiszolva tökéletes felületet kapunk. Ha nem vizezzük a felületet, az olaj húzza fel a szálakat, amit sokkal nehezebb csiszolni, mint a vízzel felhúzott szálakat.

2. ALAPOZÓ OLAJOZÁS: az olaj felhordható ecsettel, hengerrel, szórással. Egy fajta olajjal csak egyszer olajozunk: ha a kezelt anyag „issza” az olajat, azonnal újból átkenjük és addig „telítjük” míg könnyedén felveszi az olajat. Így tökéletesen impregnáljuk a felületet, és az egyenetlen nedvszívó képességből adódó foltosodást is elkerülhetjük.

3. FELESLEG VISSZATÖRLÉSE: törekedjünk arra, hogy annyi olajat hordjunk fel, amennyi a felületet kellőképp impregnálja, és a kezelt anyag is képes felvenni. A 10 perc után be nem szívódó olajat ecsettel, ronggyal el kell oszlatni, bedörzsölni, illetve a felesleget a felületről le kell törölni, különben a be nem szívódott olaj fényes, ragacsos, nehezen eltávolítható foltok formájában filmet alkot a felületen. Tagolt felületeken visszatörlés kefével.

4. SZÁRADÁS: a száradási idő 24 óra. Az olaj száradásához, tökéletes kikeményedéséhez oxigén szükséges. Biztosítsunk megfelelő szellőzést.

5. KÖZTES CSISZOLÁS: száradás után a felületet finoman át kell csiszolni (P240). Köztes csiszolásra akkor is szükség van, ha felületet tökéletesen simának érezzük, ez a finom felület biztosítja a viasz tökéletes tapadását. Köztes csiszoláshoz alkalmas az ún. skót szivacs (Scotch-Brite, Vlies) is, melyet az olaj nem töm el.

6. VIASZOLÁS: a viaszt vékonyan kell felhordani. A viaszok felhordhatók ecsettel, bedörzsöléssel hagyományos vagy forró szórással. A cél: vékony, de összefüggő bevonatot kialakítani. Ha túl sok viaszt hordunk fel, a felület ragacsos, érzékeny marad, nem tud megfelelően kikeményedni.

7. POLÍROZÁS: a viaszokat felhordás után polírozni kell! A megadott száradási idő (20-60 perc) letelte után a viaszolt felület nem polírozható! Minél tovább szárad a viasz, annál nehezebben, de annál keményebbre és fényesebbre polírozható.

8. VIGYÁZAT: az olajok és viaszok alacsony lobbanáspontú illóolajokat tartalmaznak, melyeknek száradása erős hőfejlődéssel járó oxidációs folyamat. Az olajjal átitatott, összegyűrt törlőruhák, öngyulladás veszélyesek, ezért használat után mindig terítsük ki, hogy jól szellőzve kiszáradhassanak.

9. HASZNÁLATBAVÉTEL: a frissen kezelt felületet 2-4 hétig ne érje nedvesség, mert a viasz teljes kikeményedése előtt még érzékeny. Padlókat ez idő alatt ne takarjuk le nagy felületen, például szőnyeggel. 

10. ÁPOLÁS: a kész felülethez saját ápolószereit használjuk. Más készítmények tartalmazhatnak olyan anyagokat – glicerin, szilikon stb. – melyek megnehezítik a későbbi felújítását. A felület saját ápolószereivel ápolva sokáig megtartja szépségét, a fával együtt érik, idővel természetes patinát kap. Az így kezelt és ápolt felület hosszú idő után sem kelt elhasznált, lepusztult benyomást. Az esetleges sérülések helyileg, akár felületen is könnyen javíthatók.

Aki a fent leírt tanácsokhoz, szabályokhoz tartja magát, elégedett lesz a kapott felülettel.

Köszönjük, hogy a természetes megoldást választotta!

AURO - természetes festékek, felületkezelö anyagok - olajok, viaszok, lazúrok

loader
Gyors
Rendelés
Gyorsrendelés
Nr.
Kosár összegzése:
Bruttó végösszeg: