Gyakran ismételt kérdések

Általános kérdések

Azt szeretném megtudni, hogy a természetes gyantaolaj lazúr meddig használható a doboz felbontása után? Ha kis felületre, kevés lazúrra van szükségünk, akkor a későbbiekben (hónapok, fél év, év múlva) fel tudjuk-e majd használni a maradékot?

Minden AURO termék hivatalos szavatossága 24 hónap. Saját tapasztalataink alapján a termékek felbontatlanul ettől sokkal tovább eltarthatók. A narancshéjolajas (CLASSIC) és az oldószermentes (PUR-SOLID) termékek felbontásuk után évekkel is tökéletesen használhatók. A vizes (AQUA) termékek a doboz felbontása után, legalább egyévig eltarthatók - nálunk mindig vannak megkezdett dobozok, néha 2-3 évesek is, de szinte soha nem romlanak meg. Az AQUA termékeknél azonban érdemes nem a dobozból festeni, hanem egy kis edénybe annyit kiönteni, amennyit fel fogunk használni, és a maradékot nem visszaönteni. Ez segít, hogy a későbbre félretett anyag ne romoljon meg. A maradékot hűvös száraz helyen kell tárolni. Mindez vonatkozik az összes vízzel hígítható termékre. A narancshéjolaj hígítású és az oldószermentes termékek, ha jól vissza vannak zárva 5-10 évvel a felbontás után is tökéletesen használhatók.
A FALFESTÉKEK használat után visszazárva úgy tarthatók el legtovább, ha a festék tetejére vékony rétegben ecetet öntünk. Ez megvédi a festéket a penészedéstől, megromlástól. Ha a festéket újra használjuk, az ecetet egyszerűen belekeverhetjük.

Bármilyen vízzel hígítható - nem szintetikus oldószerrel, lakkal! - javítópaszta megfelel. A vízzel hígítható tapaszoknál az olaj a kikenés anyagába is beszívódik, a fához hasonlóan megszínezi azt. Mi a német CLOU tapaszokat használjuk, amit a Milesi forgalmaz.

Válasz 2

A növényi olajokkal, gyantákkal átitatott eszközöket (ecseteket, hengereket, keféket) legkörnyezetkímélőbb módon meleg vízzel és szappannal lehet kimosni. Szappanként az AURO Nr.411 növényszappant, vagy az AWALAN Nr.471 univerzális tisztítót ajánljuk. Az eszközöket 2-3× mossuk át, végül úgy tegyük el, hogy a szappant ne mossuk ki belőle. Ha legközelebb használjuk, a munkát kezdjük azzal, hogy a szappant meleg vízzel kimossuk. A vizes ecsetből a vizet kicsapjuk, vagy sűrített levegővel kifújjuk. A minimális nedvesség, ami az ecsetben marad, nem okoz problémát a nem vízzel hígítható termékeknél sem.

Faanyagvédelem

Mik azok a farontó rovarok és gombák? Mikor kell ellenük védekezni?

A farontó gombák és rovarok feladata a természetben a már élettelen, elpusztult fák, használaton kívüli faanyagok lebontása és az anyagok természetes körforgásába való visszajuttatása. Csak olyan faanyagot támadnak meg, melynek a nedvességtartalma 20-22% fölötti. Ez az ember által beltérben vagy szabadban használt faanyagokra nem jellemző. Inkább csak a nyirkos pajtákba kidobott bútoroknál, elhanyagolt, beázó tetőknél tapasztalható jelenlétük. A laikusok felé a kémiai favédőszerek gyártói jócskán eltúlozzák a gonosz gombák, rovarok kártékonyságát és ezzel együtt a favédőszerek fontosságát.

A gomba és rovarkárosítók ellen kémiai védelemre szerintünk nincs szükség, a legfontosabb a tökéletes szerkezeti favédelem, azaz hogy a szerkezet ne kaphasson vizet, nedvességet. Illetve, ha kap is az könnyen kiszáradhasson a fából. A fa nedvességnek tartósan 20% fölött kell lennie ahhoz, hogy ezen a kártevők számára élvezhető táplálékot nyújtson. Ez csak rosszul megépített, vagy nagyon elhanyagolt tetőknél fordul elő, és ez esetben a kémiai védelem sem ér sokat. Könnyen bizonyítható, hogy rossz volt a szerkezet, ugrik a favédőszer garanciája. A kémiai faanyagvédőszerek többnyire mérgek – legtöbbször valamilyen veszélyes vegyipari melléktermékből készülnek – így ártalmatlanítják ezeket. Ha valaki szereti és ismeri a fát, és a természetet nem mérgekkel védi meg.

Akit ez nem nyugtat meg, vagy az előírások miatt kénytelen favédőszert használni, választhatja a bóros favédőszert, ami egy olyan só, mely élvezhetetlenné teszi a fát a forontó gombák, és rovarok számára.

Fa kezelése beltérben

A kezelendő anyagnak és igénybevételnek megfelelő AURO termék kiválasztásához lásd a "melyiket válasszam?" című linket a fenti menűsorból.

Egy adott feladathoz szükséges anyag mennyisége, és a kezelés költsége függ a kezelendő anyag nedvszívóképességétől, az igénybevétel jellegétől, a választott anyagfajtától, és a termék kiszerelésének nagyságától is.

FAFAJ: a lazább szerkezetű, erősen nedvszívó puhafák impregnálásához akár kétszeres mennyiségű olaj is szükséges lehet, mint a keményfék kezeléséhez (pl. lucfenyő - tölgy). Az olcsóbb puhafák olajozása ezáltal fajlagosan drágább, de nem célszerű spórolnunk az impregnálással, mert ezáltal lesz a puhafa felülete is ellenálló a szennyeződéseknek, nedvességnek és mechanikai igénybevételeknek. Az olajjal alapozott puha és keményfán már azonos mennyiségű viasz fogy.

IGÉNYBEVÉTEL: egy kissebb igénybevételű felület kezeléséhez (pl. mennyezetburkolathoz, szekrénybelsőhöz) akár egyetlen termék egyetlen rétege elegendő. Nagyobb igénybevételnél pl. padlónál a kezelés összetettebb, több termékből és rétegből áll.

CLASSIC - PUR-SOLID - AQUA: attól függően, melyik termékcsaládból választunk a kezelés anyagköltsége is eltérő lehet. A legmagasabb fajlagos anyagköltsége A CLASSIC termékeké, viszont ezeket a legkönnyebb használni. A legkedvezőbb m2-árú PUR-SOLID termékekkel, ha nem gépi felhordással használjuk őket, a munkaidő és annak költsége magasabb. További infókért lásd a következő kérdést.

KISZERELÉS: a kisebb kiszerelések fajlagosan drágábbak, mint a nagyok. Aki rendszeresen használja az AURO termékeket, annak érdemes a nagyobb kiszereléseket választani, annál is inkább, mert a legtöbb termék felbontás után is évekig tökéletesen használható.

Aki olajokat, viaszokat keres, három különböző AURO-rendszer termékei közül választhat. A narancshéjolaj oldószeres, az oldószermentes és a vízzel hígítható anyaggal kezelt kész felületek között nincs jelentős eltérés, különbözik azonban a felhordás módja és a négyzetméterre eső anyagár.

CLASSIC - Klasszikus narancshéjolaj oldószeres termékek Az ökologikus felületkezelés úttörő termékei. Az 1970-80-as évek óta készülnek. Jellegzetes narancs illatukat a tiszta növényi oldószer kölcsönözi a termékeknek. Folyékonyak, könnyen és gyorsan használhatóak. Nem igényelnek speciális eszközöket, egyszerűen ecsettel felvihetők. Tagolt, profilos, faragott felületek kezelésére is kiválóak. Könnyen és mélyen beszívódnak, jól színezhetőek. A kezelt anyagok (fa, parafa, kő stb.) színeit feltüzelik. A PurSolid anyagokkal kombinálva is használhatók. Hosszú ideig tárolhatók. Az oldószer és az illóolajok miatt C tűzveszélyességi osztályba tartoznak. Használat: házilag, kézzel is könnyen felhordhatóak, szórásra is alkalmasak. A kézi felhordás részletes leírását lásd a „Hogy lesz jó?” címmel a következő oldalon. Ajánljuk: asztalosműhelyekbe egyedi gyártási feladatokhoz, kisszériában gyártott tömörfa és furnéros bútorok, beltéri ajtók stb. kezelésére. Helyszíni munkákhoz, lambériák, fal és mennyezeti burkolat, beltéri beépített faanyag kezelésére. Hobby asztalosoknak, barkácsolóknak kisbútorok, vagy akár parketta, hajópadló házilagos kezelésére.

PurSolid – Oldószermentes termékek A Classic termékek oldószermentes változatai: sűrűn folyó olajok és paszta állagú viaszok. Nem tartalmaznak a felhordást megkönnyítő narancshéj olajat. Illatuk nem annyira intenzív. A fa színeit ugyanúgy feltüzelik, mint a klasszikus termékek. Kiválóak nagy, igénybevételű, nagy kiterjedésű felületek, pl. padlók kezelésére. Még kiadósabbak és gazdaságosabbak, mint a Classic termékek. Hosszú ideig tárolhatók. Nem tűzveszélyesek. Használat: Felvitelük, eloszlatásuk, polírozásuk ideális eszköze az egytárcsás csiszoló- és polírozógép, mellyel több száz négyzetméter is könnyen és gyorsan kezelhető. Részletesen lásd „Hogy lesz jó?” címszó alatt a következő oldalon. Ajánljuk: inkább szakemberek számára, gépi felhordásra, mint otthoni használatra. Különösen alkalmasak tömörfa parketták, hajópadlók kezelésére. Az oldószermentes keményviasz nagyobb igénybevételű alkatrészek (asztallapok, munkalapok, lépcsők stb.) kezelésénél az egyedi gyártásban is nélkülözhetetlen. A klasszikus termékekkel kombináltan is használhatók.

AQUA – Vízzel hígítható termékek 100%-ig oldószermentesek. Az olaj és a viasz egyformán folyékony, fehéres, tejszerű emulzió. A fa színeit kevésbé tüzelik fel, mint a klasszikus termékek. Házilag is könnyen használhatóak. A vízzel hígítható rendszerben olyan anyagokat is találunk, amilyeneket a másik kettőben nem: lélegző parkettalakkot, magas és selyemfényű páraáteresztő lakkokat, valamint színes kül-, és beltéri gyantaolaj lazúrt és zománcot. Szép tiszta színeik és tanúsítványaik (DIN EN 927, ÖKOTEST, NaturePlus, Stiftung Warentest) igazolják, hogy a mai kor minden igényének megfelelő, kiváló minőségű termékek. A megbontott AQUA termékek szennyeződésekre érzékenyek, így megromolhatnak. Víztartalmuk miatt fagymentes helyen tárolandók. Nem tűzveszélyesek.
Használat: Ecsettel, hengerrel gyorsan és egyenletesen felvihetők, jól szórhatók. Részletes leírás a „Hogy lesz jó?” címmel.

Alacsony mechanikai igénybevételű fafödémek, fal- és mennyezetburkolatok kezeléséhez legkönnyebben használható és tökéletes felületet biztosító AURO termék a Nr.129 számú Olaj-viasz emuzió. Előnye, hogy ilyen igénybevételnél egy rétegben is tökéletes felületet biztosít, és nagyon könnyen, ecsettel felhordható, puha nedvszívó ruhával polírozható.

Vannak más, gazdaságosabb anyagok is (pl. Nr.128), de azoknál a felhordás kicsit nehezebb, több munka így végül hasonló árban vannak, és a kész felület minősége is hasonló.

Színezéséhez A Nr.150 - Gyantaolaj színezék alkalmas. Színei internetoldalunkon (www.auro.hu) megtalálhatók, vagy forgalmazóinknál megtekinthetők. Az umbra natúr szín, ami egy kellemes világos, barnás, kicsit öregített hatást ad a fenyőnek, egész kis, 5-10%-os arányban.

Csak megfelelően előkészített felületen kapunk szép bevonatot. Leggyorsabban és legeredményesebben úgy dolgozhatunk, ha parkettánál a gépi csiszolás után (P120-150), bútornál kézi csiszolás után (220-240) jól kinyomott nedves kendővel, szivaccsal áttöröljük a felületet. A nedvesség felhúzza a fa átvágott rostjait, amit finom (P240) papírral átcsiszolva tökéletes felületet kapunk. Ha nem vizezzük a felületet, az olaj húzza fel a szálakat, ami csúnya, és már sokkal nehezebb csiszolni.

Az olajozásnak és viaszolásnak van néhány egyszerű szabálya, melyeket be kell tartani ahhoz, hogy elégedettek legyünk a kész felülettel. A ragacsos, tapadó, foltos felületek oka mindig az, hogy ezeket az egyszerű szabályokat nem ismerjük, vagy nem tartjuk fontosnak.
ELŐKÉSZÍTÉS: csak megfelelően előkészített felületen kapunk szép bevonatot. Leggyorsabban és legeredményesebben úgy dolgozhatunk, ha parkettánál a gépi csiszolás után (P120-150), bútornál kézi csiszolás után (220-240) jól kinyomott nedves kendővel, szivaccsal áttöröljük a felületet. A nedvesség felhúzza a fa átvágott rostjait, amit finom (P240) papírral átcsiszolva tökéletes felületet kapunk. Ha nem vizezzük a felületet, az olaj húzza fel a szálakat, ami csúnya, és már sokkal nehezebb csiszolni.
1. ALAPOZÓ OLAJOZÁS: az olaj felhordható ecsettel, hengerrel, szórással. Egy fajta olajjal csak egyszer olajozunk: ha a kezelt anyag „issza” az olajat, azonnal újból átkenjük és addig „telítjük” míg könnyedén felveszi az olajat. Így tökéletesen impregnáljuk a felületet, és az egyenetlen nedvszívó képességből adódó foltosodást is elkerülhetjük.
2. FELESLEG VISSZATÖRLÉSE: törekedjünk arra, hogy annyi olajat hordjunk fel, amennyi a felületet kellőképp impregnálja, és a kezelt anyag is képes felvenni. A 10 perc után be nem szívódó olajat ecsettel, ronggyal el kell oszlatni, bedörzsölni, illetve a felesleget a felületről le kell törölni, különben a be nem szívódott olaj fényes, ragacsos, nehezen eltávolítható foltok formájában filmet alkot a felületen.
3. SZÁRADÁS: az olaj száradásához, tökéletes kikeményedéséhez oxigén szükséges. Biztosítsunk megfelelő szellőzést.
4. KÖZTES CSISZOLÁS: száradás után (24 óra) a felületet finoman (P240) át kell csiszolni. Köztes csiszolásra akkor is szükség van, ha felület tökéletesen simának tűnik, ez a finom felület biztosítja a viasz tökéletes tapadását. Köztes csiszoláshoz alkalmas az ún. skót szivacs (Scotch-Brite, Vlies) is, melyet az olaj nem töm el.
5. VIASZOLÁS: a viaszt vékonyan kell felhordani. A viaszok felhordhatók ecsettel, bedörzsöléssel hagyományos vagy forró szórással. A cél: vékony, de összefüggő bevonatot kialakítani. Ha túl sok viaszt hordunk fel, a felület ragacsos, érzékeny marad, nem tud megfelelően kikeményedni.
6. POLÍROZÁS: a viaszok megadott száradási idő (20-60 perc) letelte után nem polírozhatók. Minél tovább szárad a viasz, annál nehezebben, de annál keményebbre és fényesebbre polírozható.
7. VIGYÁZAT: az olajok és viaszok alacsony lobbanáspontú illóolajokat tartalmaznak, melyeknek száradása erős hőfejlődéssel járó oxidációs folyamat. Az olajjal átitatott, összegyűrt törlőruhák, öngyulladás veszélyesek, ezért használat után mindig terítsük ki, hogy jól szellőzve kiszáradhassanak.
8. HASZNÁLATBAVÉTEL: a frissen kezelt felületet 2-4 hétig ne érje nedvesség, mert a viasz teljes kikeményedése előtt még érzékeny.
9. ÁPOLÁS: a kész felülethez saját ápolószereit használjuk. Más készítmények tartalmazhatnak olyan anyagokat – glicerin, szilikon stb. – melyek megnehezítik a későbbi felújítását. A felület saját ápolószereivel ápolva sokáig megtartja szépségét, a fával együtt érik, idővel természetes patinát kap. Az így kezelt és ápolt felület hosszú idő után sem kelt elhasznált, lepusztult benyomást. Az esetleges sérülések helyileg, akár felületen is könnyen javíthatók.
Aki a fent leírt tanácsokhoz, szabályokhoz tartja magát, elégedett lesz a kapott felülettel.

Olajozott felületek színezésekor egyszerű a dolgunk az AURO saját színezékeivel. Ezek a gyantaolajban (Nr.150-es sorozat) vagy vízben (Nr.250-Nr.260-as termékek) oldott természetes pigmentek az olajhoz keverve, az alapozó olajozással egyszerre felhordhatók. Az alapozás és színezés egy lépésben végezhető.
A környezetkárosító eljárásokkal előállítható, és akár mérgező anyagokat is tartalmazó szintetikus pigmentek helyett az AURO színes termékek a természet harmonikus színeit használják.
A színezékek finomra őrölt, színtartó, napfényálló föld- és ásványi pigmentekből, valamint növényi eredetű színezőanyagokból saját recept alapján készülnek. A festék nyersanyagok festéktartalmát timsós vízfürdőben kivonják, majd a pigmenteket lúgokkal kicsapatják, szűrik és tisztítják.
Természetes gyantaolaj színezékek (Nr.150):
A kész, gyantaolajban oldott színezékek bármelyik hagyományos narancshéjolaj hígítású termékben (Nr.121, 126, 129, 143, 181) könnyen és gyorsan oldhatók. Bár az ecsettel kenhető folyékony méhviasz balzsam (Nr.181) is könnyedén színezhető, mégis célszerűbb a színezéket mindig az első, alapozó réteggel felhordani. Így tudja a kezeletlen, nyers fa legkönnyebben felvenni a színezéket, s az így szívódik a legmélyebbre. Így a színezett felület kopásállóbb, és akár kis felületen is felújítható marad.
A vízzel hígítható (AQUA) olajok (Nr.127, 160, 187) az önállóan is használható AURO aqua fedőfestékekkel színezhetők . Ez a színezék megfelelő alapozás után tökéletes, ragyogó színű magas vagy selyemfényű felületet ad. Kiválóan alkalmasak gyerekjátékok, illetve egyéb olyan színes termékek kezelésére, ahol szempont az, hogy a bevonat egészségre ártalmas anyagokat ne tartalmazzon.
A természetes színezékekkel színezett olajok negatív pácképet adnak. Akinek ez, vagy a színválaszték nem lenne megfelelő, az bármilyen vizes, vagy szeszpácot használhat az AURO termékekkel való kezelés előtti színezéshez, azokat az olaj nem oldja ki. A teljes felület pácolása előtt, a szín végleges beállításához, mindenesetre célszerű egy pácolt mintán olajos próbakezelést is végezni.

Beltéri tömörfa, furnérozott, natur MDF és más kezeletlen fa alapanyagokból készült bútorok, bútoralkatrészek kezelésére az alábbiakat ajánljuk:
Amennyiben szeretnénk a kezelésre szánt fa színét egy kicsit feltüzelni, a Nr. 121 + Nr. 181 + Nr. 171 kombinációt javasoljuk. Hogy milyen lesz az így kezelt felület, azt úgy próbálhatjuk ki, hogy egy jól kinyomott ronggyal, szivaccsal vízzel áttöröljük az adott fát. A kész felület színe a megnedvesített fáéhoz hasonló.
1.réteg: AURO Nr.121 - Természetes gyantaolaj impregnáló alapozó (Classic)
2.réteg: AURO Nr.181 - Méhviasz kenőbalzsam (Classic) nagyobb igénybevételű felületeket, pl. asztallapokat, igénybevett vízszintes lerekófelületeket ajánlott a méhviasz balzsam helyett keményviasszal kezelni. Ez esetben egy asztalnak a láb és kávaszerkezetét, az asztal lapját alulról elég a könnyebben kenhető balzsammal kenni, a lapját és annak éleit keményviasszal. A kezelt felületek azonos színűek lesznek.
AURO Nr.171 - Keményviasz balzsam (PurSolid)

Ha kevésbé akarjuk a fa színét feltüzelni és inkább az eredeti árnyalatokat kívánjuk megtartani, használjuk az AURO AQUA termékeket. Könnyen használhatók, ecsettel, vagy hengerrel könnyen felhordhatók.
1.réteg: AURO Nr.124 - Gyantaolaj alapozó (AQUA)
2.réteg: AURO Nr.184 - Viasz kenőbalzsam (AQUA) nagyobb igénybevételű felületeket, pl. asztallapokat, igénybevett vízszintes lerekófelületeket még egy réteg viaszbalzsammal tudunk jobban megvédeni.
Selyemfényű lakkozott felületek létrehozása:
1. réteg - impregnáló alapozás : AURO Nr.124 Faolaj (AQUA)A következő fafajoknál alapozáshoz Nr.124 helyett AURO Nr.117 Speciális alapozót kell használni: tölgy, akác, gesztenye, cseresznye, framire, iroko, okumé, cédrus, vörösfenyő, feketefenyő, vörös cédrus, meranti.
2.-3. réteg - lakkozás: AURO Nr.261 Selyeményű színtelen lakk

Puhafa padlóknál és erősen színezett alapozó olajozás után – viaszolás előtt – a kopásállóság fokozható egy réteg színtelen keményolajjal (Nr.126 vagy Nr.123) való átkenéssel. Az olajat természetesen ez után is gondosan vissza kell törölni, és újabb 24 órán keresztül száradni hagyni. A száradáshoz friss levegőt biztosítsunk!
Puhafa padlóknál második rétegként a következő anyagok használata ajánlott:
Classic: Nr.126 - keményolaj - ecsettel, velúr vagy mohair hengerrel
PurSolid: Nr.123 – keményolaj - nyeles spatulya, biflex spatulya
AQUA: Nr.187 - keményviasz - ecsettel, velúr vagy mohair hengerrel
Az olajat 10 perc száradás után vissza kell törölni, a viaszt pedig polírozni. Lehetőleg ismét biztosítsunk 24 óra száradást.

Felületelőkészítés:
Csiszolás hagyományos hengeres vagy szalagos parkettacsiszoló géppel
- Durva csiszolás, egalizálás: célja a frissen rakott padló egalizálása, a felületi egyenetlenségek, az egyes darabok közti szintkülönbségek eltüntetése, egyenletes, sík felület kialakítása. Régi padlók felújításánál a szennyeződések, régi lakkréteg és a mély karcolások eltávolítása. A csiszolást általában P36 – P40 szemcseméretű papírral kezdjük, nagy egyenetlenségeknél, régi vastag lakkréteg eltávolításánál szükség szerint durvább – P24-es - papírral is kezdhetjük a csiszolást. Egyenetlen felületeknél először harántirányban (átlósan, szálirányhoz képest kb. 45o-ban), majd szálirányban csiszolunk. Az eleve finom felületű parkettát természetesen nem kell durva papírokkal csiszolni.
- Normál csiszolás: a durva csiszolás nyomainak eltüntetéséhez P50 – P80 finomságú papírt használunk. Csak szálirányban csiszolunk.
- Finomcsiszolás: P120-as papírral csak szálirányban.
- Portalanítás: minden szemcseváltás közt alaposan porszívózzunk össze, hogy a csiszolószalagról leváló durvább szemcsék a finomabb csiszolásnál ne karcolhassák meg a fát!
- Finomcsiszolás egytárcsás csiszológéppel: a hagyományos parkettcsiszológép karmolás nyomainak eltüntetésére, szebb, finomabb felület kialakítására alkalmas az egytárcsás csiszoló, polírozó gép. Ezek a gépek eredetileg takarító- súrológépként lettek kifejlesztve, de ideálisak padlók finomcsiszolására, olaj eloszlatására, bemasszírozására, visszatörlésére, viaszfelhordásra, polírozásra és későbbi karbantartásukra is. Az olajozott-viaszolt padlók gazdaságos, gyors kezelésének nélkülözhetetlen eszközei. A gépek 40-43 cm átmérőjű koronggal, alacsony fordulatszámon dolgoznak, az első csiszoláshoz P60 és P120 számozású csiszolórácsot használunk, mely az azonos számú csiszolópapírnál finomabb felületet ad.
- Szélek sarkok csiszolása: excenteres kézi csiszológéppel P120-150
- Nedves szálfelhúzás: a P120-as ráccsal való csiszolás után a teljes felületet jól kinyomott nedves ruhával, szivaccsal át kell törölni. A nedvesség felhúzza a fa átvágott rostjait, amit P150-es ráccsal átcsiszolva tökéletes felületet kapunk. (ha nem vizezzük a felületet, az olaj húzza fel a szálakat, amit sokkal nehezebb lecsiszolni)
- Utolsó finom csiszolás: P120 vagy P150-es csiszolóráccsal
- Portalanítás: porszívóval alaposan
- Az alapozó olaj felhordása:
Hagyományos narancshéjolaj hígítású (Classic): Nr.121, Nr.126 - ecsettel, velúr vagy moher hengerrel
Oldószermentes (PurSolid) termék: Nr.123 - nyeles spatulya, biflex spatulya
Vízzel hígítható (AQUA) termék: Nr.127 - ecsettel, velúr vagy moher hengerrel

Annyi alapozó olajat kell felhordani, amennyit a felület beszív. Ha az anyag az olajat azonnal beszívja, és a felület láthatóan foltos, egyenetlen, akkor túl kevés olajat kapott, a felhordást rögtön akár többször is meg kell ismételni, amíg a felületi réteg egyenletesen telítődik olajjal. Az alapozó olajjal nem szabad spórolni, a padló, parketta annál jobb és tartósabb lesz, minél jobban telítjük felületét az olajjal. A gondos telítés a padló élettartamában meghálálja magát.
Be nem szívódott olaj visszatörlése: annyi olajat hordjunk fel, amennyit az anyag láthatóan képes felvenni. 10 perc után a be nem szívódott olajat ecsettel, ronggyal el kell oszlatni, bedörzsölni, illetve a felesleget a felületről letörölni. (Míg ez a Nr.121-nél egyszerűen kézzel, ronggyal elvégezhető. Az oldószermentes Nr.123-nál 10 perc után az olajat géppel, fehér peddel a fába be kell dörzsölni, „bemasszírozni”, majd újabb kb. 10 perc után tiszta ruhával gondosan áttörölni.
Ahol az olaj nem szívódik be teljesen a fába; fényes, ragacsos, nehezen eltávolítható foltok formájában „bebőröződik”, filmet alkot a felületen!

Az alapozó olaj megszínezésével lehetőség van a faanyag felületi színezésére. A Nr.121 számú olaj színezésére a Nr.150 számú gyantaolaj-színezék alkalmas. A színezéket az olajhoz adva és jól elkeverve, a 8. pontban leírtaknak megfelelően végezzük a felhordást. Sötétebb, mélyebb színek eléréséhez az olajat ajánlott 30–40 percig a felületen hagyni, és azután gondosan és egyenletesen visszatörölni. A visszatörlés nagyobb gondosságot igényel, mint a natúr olajnál! Ajánlott a kézi visszatörlés után puha nedvszívó ruhával, polírozógéppel is áttörölni a felületet. A színezékek egymással jól keverhetők.
Ajánlott száradási idő 24 óra. Ezután a felületet fehér peddel (vliessel), vagy 180-as csiszoló¬papírral finoman át kell csiszolni. A köztes csiszolás akkor is ajánlott, ha a felület tökéletesen simának tűnik, mert a finom felület biztosítja a viasz tökéletes tapadását.

Lambériák kezelésére választhatjuk a 2:1 . olaj-viasz emulziókat (Nr. 128 és Nr. 129), egy rétegben is nagyon szép és tartós védelmet nyújtanak. A négyzetméterenkénti anyagköltség pedig még kis kiszerelés esetén is bruttó 250, ill. 350 Ft! A tisztításhoz, ápoláshoz Sixay (BioMilan) ecetpolitúros bútorápolót ajánlhatunk.

Felületkezelés: olajozás és viaszolás
Alapozó olajozás: AURO Nr.121
A vizezéssel, csiszolással, portalanítással előkészített felületet az alapozó olajjal kezeljük.
Keményolaj bevonat (padlóburkolatok esetében) AURO Nr.126.
Magasabb gyantatartalma révén a parafaburkolatot jobban védi, erősíti, keményíti, jó kopásállóságot biztosít. Az alapozó olajozás után 24 órával, de még a viaszolás előtt kell használni.
Viaszolásra előkészítés:
24 óra száradás után a felületet finoman (220, 240) át kell csiszolni. Köztes csiszolásra akkor is szükség van, ha felület tökéletesen simának tűnik.
Viaszolás: AURO Nr.171 A viaszréteget 20-30, de legkésőbb 60 perc után polírozni kell. Minél tovább szárad a viasz, annál nehezebben, de annál keményebbre és fényesebbre polírozható. 2-3 óra eltelte után a felület már egyáltalán nem polírozható, mert ragadós, egyenetlen lesz a felület.

Tisztítás, ápolás:
A parafával burkolt felületek napi tisztítását tiszta vízzel, valamint a viasz saját tisztítószerivel végezhetjük: rendszeres ápoláshoz a Nr. 431 tisztítószer; erős szennyeződésekhez, viaszbevonat frissítéshez Nr.421 tisztítószer használható. A makacs foltok eltüntetésére és a felület aktív ápolásra az AURO Nr.421-01 vagy a Nr.444 Sixay (Bio Milan) ecetpolitúros bútorápoló szer a legmegfelelőbb.

A tömörfa felületek természetes kezelésére többnyire olajokat és viaszokat használunk. Az olajozás és viaszolás a kezelt felület színeit feltüzeli, és a felület a használat során tovább érik, sötétedik (kivéve a vizes bázisú olajok). A legtöbb fafaj nagyon szép lesz az olajjal való kezeléstõl (gyümölcsfák: dió, körte, cseresznye stb., illetve sötétebb tónusú fák: tölgy, gõzölt bükk, szil, éger,
vörösfenyõ stb.). Vannak viszont világos, csaknem fehér fafajok, ahol az olajnak nincs milyen alapszínt feltüzelnie, ezért
az olaj és viasz mézszínû, sárgás alaptónusa érvényesül, amit úgy látunk, hogy a kezelt fát elsárgítja. Ilyen fák a juhar, a nyír és a világos fenyõfélék. A lúgokkal és szappanokkal való kezelés a nyersfa padlót vagy bútort ugyanúgy ápolja és védi a szennyezõdé-
sektõl, mint az olaj és viasz, de a fa természetes világos színét inkább tovább világosítja, mintsem besárgítaná. A lúgokkal való kezelés ráadásul a késöbbi besárgulást is gátolja. Sokan mesélnek olyan, akár több száz éves kezeletlen fenyõpadlókról, lépcsõkrõl, melyek mégis szépek és tökéletesen tiszták voltak, nos ezek többnyire szappanozással karbantartott felületek. Nyugat-
Európában a szappanos kezelésnek több száz éves tradíciója van. Az AURO lúgok és szappanok vízzel hígíthatók, könnyen és gyorsan használhatók. A szappan kiválóan védi a felületeket a szennyezõdésektõl. A vízcseppek foltjai és kisebb sérülések nyomai a felmosással eltávolíthatók. A faanyag besárgulása a padló faszappanos vízzel való felmosásával, illetve a bútor idõnkénti áttörlésével tartósan megakadályozható.
AURO lúgokkal új, kezeletlen tömörfa felületek, vagy a nyersfáig visszacsiszolt felületek kezelhetõk. A növényszappan-koncentrátum kezeletlen nyersfa és AURO lúgokkal elõkezelt tömörfa felületek szappanos beltéri kezeléséhez alkalmas. A kezelés jól elõkészített, finoman csiszolt felületet igényel. Csak a kezelendõ faanyagnak megfelelõ AURO lúgot használjunk:
fenyõfélékhez, lombos fafajokhoz. A lúgok és szappanok használatakor gumikesztyût és védõszemüveget kell használni. Az ecseteknek, festõhengereknek lúg-, illetve savállónak kell lennie.
A lúgokat egyenletesen és kiadósan kell felhordani, a be nem szívódó felesleget pár perc múlva el kell oszlatni, és legalább 4 órán keresztül száradni hagyni. Tökéletes felület finom köztes csiszolással érhetõ el. AURO faszappannal vagy fehér pigmentet tartalmazó faszappannal. Használat elõtt a tömény szappanoldatot tartalmazó kannát jól felrázni, hogy az edény fenekére ülepedett összetevõk is feloldódjanak és elkeveredjenek. A faszappant 1:10 arányban vízzel hígítva, egyenletesen és kiadósan kell felhordani. 15 percen belül a be nem szívódó felesleget el kell oszlatni, majd a felületet 4-16 órát száradni hagyni. Tökéletes felületi minõség eléréséhez a szappant polírozógéppel kell bedörzsölni a felületbe. A tisztításhoz és ápoláshoz, a kezeléshez
használt faszappan, híg (1:40 töménységû) vizes oldatát használjuk. Szappanozott padlók tisztításához csak szappanos vizet használjunk, tisztát soha, mert az fokozatosan eltávolítja a szappanréteget.

Előkészítés: A jó minőségű felület gondos előkészítést igényel. Csiszolás (P150-180), gondos élelvétel. Alapozás előtt szivaccsal megnedvesítjük a felületet, majd kiszáradása után finoman átcsiszoljuk (240), portalanítjuk.
Alapkezelés: Magas gyanta, csersav tartalmú fák és MDF alapkezelése Nr.117 Speciális alapozóval. Száradás után finom köztes csiszolás (P240).
Befejező kezelés: Kül- és beltérben két réteg AURO fedőlakkal (Nr.250 vagy Nr.260) max. 20% vízzel hígítható.
Felhordás lazúrecsettel (műanyag sörte), hengerrel (finom szerkezetű szivacs vagy rövid bolyhú lakkhengerrel) illetve szórással.

Száradási idő: Porszáraz: 6-9 óra. Száraz, csiszolható, átdolgozható: kb. 24 óra. Teljes kiszáradás kb. 3 nap után.

Tisztítás, ápolás: Egyszerűen langyos vízzel, vagy AURO lakk- és lazúrtisztítóval (Nr.435) tisztíthatók. A tisztításhoz nem szabad lúgokat (pl. szalmiákoldatokat, szappanlúgokat) valamint súroló, dörzshatású tisztítószereket használni.

Fa kezelése kültérben

Az új lazúrok (Nr. 160) alapozás nélkül, két-három rétegben felhordva használhatók. Felhordás ecsettel, hengerrel, szórással.
A megfelelő uv-védelemhez kültérben minden szín esetében 3 pigmentált réteg szükséges. A gyári vizsgálatok és tesztek alapján a lazúr 3 rétege biztosít ideális és hosszú távú védelmet.
Külön alapozásra ennél a lazúrcsaládnál általában nincs szükség, kivétel a magas járulékos anyag tartalmú és favédőszerrel telített fák, melyek kezelése előtt az AURO AQUA Speciális alapozó (Nr.117) használható. Használatával kiküszöbölhető a magas csersavtartalom miatti lassú száradás (pl. tölgy, gesztenye, framiré), a járulékos anyagok átütése fehér vagy világos színű lazúroknál (pl. vörösfenyő, feketefenyő, vörös cédrus, meranti stb.) és a favédőszerrel telített faanyagok kivirágzása. A speciális alapozó tulajdonképpen nem engedi, hogy a lazúr víztartalma a járulékos anyagokat, vagy a telítőszer sóit kimossa.

Kezeletlen, nyers fa és fa alapú kültéri lemezek első kezelése színes lazúrozott felülettel. Vigyázat: a színtelen lazúr (Nr.160) kültérben nem nyújt megfelelő UV-védelmet, ezért kültéri kezelésre nem alkalmas! A lazúr 3 rétegben nyújt tökéletes védelmet.

0.réteg: csak a következő fafajoknál: tölgy, akác, gesztenye, cseresznye, framire, iroko, okumé, cédrus, vörösfenyő, feketefenyő, vörös cédrus, meranti - járulékos anyagokban gazdag fák. A vízoldékony járulékos anyagok jelentős száradási idő növekedést, esetleg nem kívánatos elszíneződést okozhatnak. ez a probléma küszöbölhető ki a Speciális alapozó használatával.

AURO Nr.117 - Speciális alapozó

1, 2 , 3.réteg:

AURO Nr.160 - Természetes gyantaolaj lazúr (AQUA)

Felújítás: AURO Nr.160 - Természetes gyantaolaj lazúr (AQUA)

Bejárati ajtók, ablakok kezelésére ajánlott megoldás, ha ugyanazt a lazúrt (Nr. 160) használjuk kívül és belül. Kívül a megfelelő UV védelem biztosításához 3 rétegben, belül egy rétegben. Így a lazúr belül ugyanazt a színt adja, de kevésbé fedi el a fa erezetét, lazúrosabb marad. Mivel egy rétegben a lazúr a szennyeződésekkel szemben nem eléggé ellenálló, egy réteg AQUA faviasszal (Nr. 184) tökéletesen megvédhetjük. A színes lazúrok nagyon szép tiszta színűek, színes fenyőbútorok, gyerekjátékok, bababútorok kezelésére is kiválóak. Mint a beltéri AURO-termékeknél, a kültéri lazúrokból sem oldódik ki semmilyen káros anyag, nyál és izzadtság hatására sem. Ha magas gyanta- és csersavtartalmú fákat (tölgy, gesztenye, vörösfenyő, feketefenyő, vörös cédrus, meranti stb.) vagy favédőszerrel telített faanyagot kezelünk, AURO AQUA termékek használatánál alapozásként AQUA speciális alapozót (Nr. 117) alkalmazzunk. Különben előfordulhat, hogy pl. a tölgy bejárati ajtón a fa magas csersavtartalma miatt napokig tart a lazúr száradása.

AURO Nr.102 - Kertibútor- és teraszolaj 6 színben, a színek egymással keverhetők.
Kezeletlen kültéri fa teraszok első kezelése és felújítása színes olajozott felülettel. A megfelelő UV védelem érdekében enyhén pigmentált, színes olajok. Minél több színezéket (pigmentet) tartalmaz egy anyag, annál UV-állóbb. Az ennél jobban pigmentált lazúrok és festékek azonban kisebb kopásállóságuk, és nehezebb felújíthatóságuk miatt vízszintes, nagy koptatóigénybevételnek kitett felületek kezelésére nem ideálisak. Az olaj kopásálló, könnyen felújítható, de kevésbé időjárásálló felület, ezért rendszeres karbantartást igényel. Az olajozott felületeket kitettségtól függően évente 1-2× ugyanezzel az olajjal - az olajba mártott ronggyal át kell törölni.
első kezelés 2 rétegben; felfrissítés, olajos ruhás áttörléssel évente 1-2×

Színtelen bevonatok:
AURO Nr. 143 . lenolajkence. Hidegen sajtolt, oldószermentes lenolaj. Ahhoz, hogy a beszívódás mélységét fokozzuk, és ezzel a bevonat minőségét javítsuk, az olajat vízfürdőben 40 C-ra kell melegíteni, és így kell átitatni vele a kezelendő felületet. Az olaj
pigmentálás nélkül a felületből egyszerűen kiég, de mivel nem filmbevonatról van szó, nem repedezik, nem kártyásodik. 1-2 évenkénti újbóli beeresztést, vagy az olajjal való áttörlést igényel. A felújításhoz a felületet pl. meleg vízzel át kell mosni, száradni hagyni, esetleg finoman átcsiszolni, és olajjal beereszteni.

AURO Nr. 160-00 . színtelen kültéri lazúr. Megőrzi és eltüzeli a fa természetes színét, de közel sem ad olyan tartós védelmet, mint a pigmentált színes lazúrok. Színezék (pigment) nélkül az olaj gyorsan elég a napon. Ha feltétlenül meg akarjuk őrizni a fa természetes színét, és a bútor viszonylag védett, árnyékos helyre kerül, megfelelő védelmet ad.

Színes, lazúros bevonatok:
AURO Nr. 160 . színes kültéri lazúrok. Pigmentált kültéri lazúrok 16 alapszínben, melyek egymással keverhetők, így további színek is előállíthatók. A legtartósabb bevonatot adja, a különféle fafajok természetes színéhez igazodó, az erezetet nem elfedő színek keverhetők kész receptek alapján is (értsd: lucfenyőhöz világos fenyőszín, mintha kezeletlen, vagy színtelenül kezelt lenne).

A kültéri bevonat tartósságát nehéz pontosan években kifejezni, hiszen számtalan tényezőtől függ: a felület előkészítésétől, a bevonat szakszerű elkészítésétől, valamint a környezeti hatásoktól: tájolás (északi – déli oldal), kitettség (árnyék – tűző nap) stb. Nyilvánvaló, hogy ugyanaz a bevonat egy faház állandó, erős, napsütésnek kitett déli oldalfalán, vagy terasz padlóján nem fog addig tartani, mint az árnyékos északi oldalon az eresz alatt.
A felújítás nagyon egyszerű: a szennyeződések eltávolítása (célszerűen kefével, vagy kefehengerrel) után egyszerűen egy rétegben átkenni, vagy szórni. Mint a legtöbb dolognál, az odafigyelés és karbantartás itt is meghálálja magát. A nem elhanyagolt bevonat nagyon könnyen felújítható. A gyártó által megadott karbantartási intervallum 2-4 év.

Úgy 350 éve fedezték fel a rézbányászok a Svédország közepén található Falun városkában, hogy bányájuk a réz mellett egy másik különlegességet is rejt: az érc kinyerése után visszamaradó vöröses talaj átmosva, átrostálva, kiégetve majd porrá zúzva rendkívül szép porfestéket ad, melyet vízben felfőzve, kötőanyaggal - majd tovább finomítva más összetevőkkel is - keverve olyan festéket eredményezett, mely faházaik homlokzatát hosszú ideig megvédte a zord skandináv időjárás viszontagságaitól is. A ”faluni vörös” (Falu Rödfärg) azóta fogalommá vált. Meghatározó a tradicionális svéd építészetben és a skandináv táj megjelenésében. A gyönyörű élénk vörös pigmenteket és a belőlük készült festéket a világ más tájain egyszerűen svédvörösnek nevezik. A svédvörös telt, meleg színének szépsége különösen esti fényben szép. A svédvörössel kezelt fa színmélysége nem állandó, az időjárástól függ: szárazabb napokon világosabb, nedves, nyirkos napokon mélyebb, sötétebb. „A festékünk él”, mondják ezért a svédek.
A svédvörös minőségét évszázadok óta bizonyítja. Az eredeti svédvörös tartóssága 5 év körüli az időjárásnak erősebben kitett oldalon, 10 év a védett oldalakon. Nem pereg le, csak kifakul, ezért egyszerűen felújítható.
A svédvörös ideális kültéri fa homlokzatok kezelésére. A bevonat kezeletlen, nyers fűrészelt felületeken a legtartósabb. A gyalult felületeket célszerű kezelés előtt néhány év természetes öregedésnek kitenni, hogy jól megtapadhasson rajta a festék. Így külön munka nélkül természetes módon megnyílnak a fa pórusai. Ha ezt nincs kedvünk, időnk kivárni, vagy más korábban nyíltpórusú kezeléssel védett faanyagot akarunk kezelni, a felületet érdesíteni kell. Szintetikus lakkokkal, lazúrokkal kezelt fáról svédvörössel (vagy más természetes anyaggal) való festés előtt a műanyag bevonat nyomait is maradéktalanul el kell tüntetni.
Az első kezelés két rétegben történik: először 20% vízzel hígítva, majd egy nap vagy akár egy év múlva hígítatlanul. Legelső rétegnél a göcsökön és szegfejeken nem tapad meg a festék, ezeken a helyeken a kezelést meg kell ismételni. Száradási idő kb. 2 óra (porszáraz). A későbbi felújító kezelés átkefélés és portalanítás után egy rétegben történik.

Játszóterek kezelésére az AURO kültéri lazúrokat ajánljuk időjárás-, és nagy igénybevételeknek való ellenállóképességük miatt. Nagy színválasztékban kapható, mely színek hosszú életűek és könnyen felújíthatók. A legújabb EN 927számú időjárás-állósági szabvány szerint rendkívül tartós minősítésű. DIN EN 71/3 szerint gyerekjátékok kezelésére alkalmas. DIN 53160 szerint nyál és izzadtságálló.

AURO kertibútor- és teraszolaj: enyhén pigmentált, vízálló olajok, melyek kültérben is időjárásálló és kopásálló felületet adnak. A fa erezetét, színét a legjobban megőrzi, de a gyenge pigmentálás miatt a legkevésbé UV-álló. A három anyag közül a legtöbb ápolást, felújítást igényli.
AURO lazúr: színes bevonatok, alattuk a fa rajzolata látható marad. Hosszú felújítási intervallum, szép színek, egyszerű használat, könnyű felújíthatóság.
AURO színes festék: magas szárazanyag tartalmú, a lazúrnál vastagabb bevonatok, melyek a fa saját színét és részben struktúráját is elfedik. Az AURO festékek lélegző, páraáteresztő bevonatot adnak. A leghosszabb felújítási intervallum, odafigyeléssel - időben - könnyen felfrissíthető.

A penészgomba spórák milliárdjai röpködnek a levegőben, ahol kedvező életkörülményeket találnak azonnal megtelepszenek. A gombaspórák megtelepedéshez tartósan nyirkos környezet, megfelelő hőmérséklet és lebontható felület szükséges. A tartósan nyirkos, ködös, párás időszakokban előfordulhat, hogy a kültéri fafelületeken is penészedés tapasztalható. Ilyen tipikus eset például az erdei környezetbe épített faház - annak is az északi, nehezebben kiszárad oldala. A penészedés nem a bevonat hibája, annak a fát kell megvédenie a külső környezeti hatásoktól, de nem akadályozza meg, hogy például maga a bevonat kívülről beszennyeződjön. A bevonatról a szennyeződés, csakúgy mint a penész eltávolítható. Tisztítás 5%-os szóda oldattal való lemosással: 1 kg szóda + 19 liter víz. Töményebb szódaoldatot ne használjunk, mert az magát a bevonatot is károsíthatja. A lemosáshoz a szódán kívül ecetes oldat is használható. Ha magát a penészedés okát nem lehet megszüntetni, sajnos számolni kell azzal, hogy a penészedés újra jelentkezik, azaz a lemosást bizonyos időnként meg kell ismételni.

Egyéb nedvszívó természetes anyagok

Általában ugyanúgy kezelhetők, mint a fa - lásd a Melyiket válasszam c. linket.

Kész felületek ápolása, tisztítása

Az olajozott, viaszolt felület akár örökéletű is lehet: a szakszerűen elkészített bevonat megfelelő ápolás, karbantartás mellett szépségét nagyon sokáig megtartja. De mennyit kell ápolni ehhez? Nem annyit, mint sokan gondolják, akik félnek a viaszolt felületet választani, attól tartva, hogy nem nyújt megfelelő védelmet, gyakran kell felújítani, sokat kell ápolni. Ha így lenne, nem választanák óvodák, iskolák, múzeumok, hivatalok, szállodák és éttermek ezt a kezelésmódot. Egy jól elkészített, megfelelően ápolt viaszolt felület – a lakkozottal ellentétben - soha nem kerül olyan állapotba, hogy csak a nyers fáig való visszacsiszolással lehessen felújítani. Az AURO rendszereinek olyan saját ápoló és tisztítószerei vannak, melyekkel az erősen szennyezett, elhasznált felületeket is kevés munkával tökéletes, újszerű állapotba lehet hozni.
Mindennapi tisztítás: Mivel az olajozott-viaszolt felület selymes fényű és portaszító tisztántartásával eleve kevesebb a gond. A használatból adódó gyengébb szennyeződések langyos vízben megnedvesített, jól kicsavart ruhával eltávolíthatók. A makacsabb szennyeződések eltüntetéséhez különféle természetes ápoló- és tisztítószerek használhatók.
Tisztítás és ápolás egy lépésben: Az AURO ápolószerei egyszerre tüntetik el a szennyeződéseket, és mint egy testápoló, visszatáplálják a kiszáradt felületek elveszett viasztartalmát. Lehetőleg csak saját tisztítószereket használjunk, és semmiképp ne alkalmazzunk zsíroldó hatású háztartási tisztító és súrolószereket! Az AURO tisztító- és ápolószerek is természetes alap-anyagokból – ecet, citromsav, alkohol, víz, narancshéj-olaj, lenolaj, tiszta méhviasz, illóolajok stb. – készülnek. Tökéletesen illeszkednek a fához és természetes felületkezelési rendszereihez. Az elhasználódástól és szennyezettségtől függően különféle anyagok közül választhatunk a felületek felfrissítéséhez.

Soha. A felületek saját ápolószereikkel tisztíthatók és ápolhatók. Ha ezeket a szereket használjuk, a felületet soha nem kell újraviaszolni, mert az ápolószerek viasztartalma kellőképpen felfrissíti a kiszáradt felületeket. Az elhasználódástól és szennyezettségtől függően különféle anyagok közül választhatunk a felületek felfrissítéséhez. Vannak köztük inkább tisztító hatású, illetve nagyon erős tisztító és ápoló hatású anyagok is. Utóbbiakkal az erősen szennyezett, elhasznált felületeket is kevés munkával tökéletes, újszerű állapotba lehet hozni.

Nem. Lehetőleg csak természetes anyagokat és az AURO saját ápolószereit használjuk. Semmiképp ne alkalmazzunk zsíroldó hatású háztartási tisztító és súrolószereket! Ezek a szerek a növényi olajokból, viaszokból készült bevonatokat zsíroldó hatásuk miatt nagyon hamar tönkreteszik. Az AURO rendszerében a tisztítás és ápolás más elven működik. Az AURO tisztító- és ápolószerek is természetes alap-anyagokból – ecet, citromsav, alkohol, víz, narancshéj-olaj, lenolaj, tiszta méhviasz, illóolajok stb. – készülnek. Tökéletesen illeszkednek a fához és természetes felületkezelési rendszereihez. Más viasztartalmú (vagy annak mondott) tisztítószerek tartalmazhatnak olyan szintetikus összetevőket, melyek később problémát okozhatnak. Az AURO tisztítószerei is nagyon kiadósak, fajlagosan nem drágábbak, mint más jó minőségű ápolószerek.

Igen. Legalábbis részben. A hibák az olajozott felületen eleve kevésbé látszanak, mint lakkozott felületen. A kisebb sérüléseket egy vizes ruha és egy forró vasaló segítségével eltüntethetjük. A vizes ruhán keresztül vasaljuk át a felületet, és az így keletkező forró gőz visszarendezi a szálakat. A felület a javítás helyén, kicsit feldurvul, kiszőrösödik, ezt finoman át kell csiszolni, és kevés olajjal, viasszal javítani. (kisebb hibáknál ezért, csak a vasaló orrát használjuk). A kisebb karcolásokat, benyomódásokat így nyomtalanul eltávolíthatjuk. Ott, ahol a fa roncsolódik - szálszakadás is van - sajnos nem tűnik el a sérülés, de itt is sokat javíthatunk a helyzeten.

Falfestés beltérben

Javítja a lakótér klímáját. A falak adják a lakás legnagyobb felületeit. Ha a fal épületbiológiai szempontból megfelelő anyagokkal és technológiával készül, nagyon sok nedvességet képes tárolni - felvenni és leadni - anélkül, hogy penészedne. Ebben nagy szerepe van a falfesték megválasztásának. Míg a műgyanta diszperziós festékek páraáteresztő képessége minimális, a természetes anyagú falfestékek messzemenően páraáteresztőek. A lakás klímája, páratartalma sokkal jobb, a légnedvesség optimális, vagy mindig közel áll ahhoz külön párásító vagy páramentesítő berendezések nélkül is.

Ha a falak nem páraátersztőek - kicsit leegyszerűsítve, da valójában mégis - egy műanyag dobozban élünk. Ez is sok alattomos légúti megbetegedés, allergia kialakulásához járulhat hozzá.

A régi nem lélegző falfesték nyilván valamilyen mértékben fékezi a fal páraáteresztő képességét. Ha még nincs sok réteg festék a falon, és nem akarunk túl sok munkát, az AUROval való festés mindenképp segít, mert a páraáteresztő képesség nem romlik tovább. Nyilván az AURO falfestékek előnyei kezeletlen falnál jobban megmutatkoznak.

Az AURO falfestékei összetételükben, működési elvükben nagyon hasonlítanak a fa kezeléséhez használt természetes olajokhoz és viaszokhoz. Bár a különbség a falfestékeknél ez kevésbé szembetűnő, mint a lakkozott és viaszolt felület között, az előnyök hasonlóak:
- lélegző, páraáteresztő bevonatok.
- a nedves falak hibás építés, szigetelés esetén is könnyebben kiszáradnak a páraáteresztő festék alatt - kisebb penészedésre való hajlam.
- a természetes bevonat (festék) a műanyaggal ellentétben nem töltődik fel elektrosztatikusan, ezért a por sem tapad meg rajta. A festés kevésbé koszolódik, ez jól látható pl. a radiátorok fölött.

A régi rosszul tapadó, vagy nem lélegző falfestéket célszerű kaparással eltávolítani. A falat nedvesítsük be, hagyjuk hogya festék kicsit felázzon, így könnyebb lekaparni. Ha a festék tökéletesen tapad, de mégis szeretnénk eltávolítani mert valami miatt nem megfelelő a korábbi falfesték - pl. penészedik -
a festék csiszolással is eltávolítható. Nagy felületek csiszolása gépesíthető is pl. a FLEX zsiráf nevű gépével, mely ipari porszívóhoz csatlakoztatható. Nagyobb kölcsönzőkben bérelhető. A csiszolás egyszerűen kézzel is megoldható, ez nyilván több munkával és kosszal jár.

A tapasztalatok szerint a legtöbb szintetikus diszperziós festék tökéletesen átfesthető az AURO Nr.321 falfestékkel. A biztonság kedvéért mégis ajánlott először egy kisebb felületen próbakezelést végezni.

Mindegyik AURO falfesték lélegző, páraáteresztő. Ami anyagában legközelebb áll, az a Nr.326 Mész-agyagkrém falfesték. A festék a Nr.330-as AURO falfesték színezékekkel (paszta) vagy az Nr.770 számú por alakú kazein színezékkel színezhető. Leírásukat megtalálja internetoldalunkon. Falfesték színminta után a legközelebbi forgalmazónknál érdeklődjön.

Használjuk a falfestéket mindig tisztán, úgy, hogy ne kerüljön bele kosz, szennyeződés. A megmaradt festék tetejét elsimitva öntsünk arra vékony rétegben ecetet. Az ecet elzárja a festéket az oxigéntől, és védi a bektériumoktól. A festéket tároljuk akkora adényben, amelyet lehetőleg tökéletesen kitölt, úgy, hogy minél kevesebb levegőt zárjunk be mellé. Az így konzervált, jól lezárt edényt tartsuk hűvös, száraz, fagymentes helyen.

A megfelelő falfesték kiválasztásában segítséget nyújt az alábbi táblázat:

Újépítésű ház vakolt falainak festése:
Használjunk először a falakra Nr.301 Mélyalapozót, majd a Nr.329 Hézagtömítő glettel vékonyan(!) javítsuk ki a falhibákat. Alapozásnak korongecsettel egy rétegben vigyük fel a vízzel higított fehér vagy színes festéket. (20% víz + 80% Nr. 321 Természetes gyanta fehér/ színes falfesték). Ezt követi a fedőfestés hengerrel, egy rétegben, hígítatlanul használva a Nr.321-et.

Problémás felületek (pl. gipsztégla, gipszkarton):
Erősen nedvszívó (pl. gipsztégla), vagy egyeletlenül nedvszívó falaknál (pl. gipszkarton) a vizes alapozást megelőzően a Nr.301 Mélyalapozóval kell kezelni a felületet, ami csökkenti ill. kiegyenlíti a fal nedvszívó képességét.

A kezelendő felület megfelelő előkészítése a sikeres és szép festés alapfeltétele. A jól végzett előkészítés és alapozás rengeteg felesleges munkától kímél meg minket. Különösen a felületi egyenetlenségek megszüntetésére, az egyenetlen nedvszívó képesség kiegyenlítésére, és a korábbi bevonatok épségének ellenőrzésére ügyeljünk!
A kezelendő felületnek száraznak, tisztának, szilárdnak, stabilnak, kémiailag semlegesnek és idegen anyag átütésektől mentesnek kell lennie.

A falon maradt por megkötése és a megfelelő tapadás biztosítása érdekében az első, alapozó festékréteghez mindig hígítsuk fel a festéket. A hígítás mértéke 20-50 % lehet, a kezelendő felület nedvszívó képességétől függően. Minél gyorsabban szívja fel a fal a próbaként rákent vizet, annál jobban hígítsuk az anyagot.

A hígított festék könnyebben beszívódik, mélyebbre jut, ezáltal jobb tapadás érhető el. A hígítás által a felületbe beszívódó első réteg anyaga milliónyi apró horgonyként tapad a kezelt felülethez. 

Az első réteg felhordásához több okból sem javasolt hengert használni: a hígított festék csöpög, nem jól hengerelhető. A henger alá  így ugyanis a kiemelkedő részekre több festék jut, míg az árkokba, mélyedésekbe kevesebb vagy egyáltalán semmi.

Ha a felhordáshoz ecsetet használunk, az anyagot egyenletesen tudjuk eloszlatni a felületen, ezáltal jobb lesz a tapadás és takarékosabban is dolgozhatunk.

Erősen nedvszívó (pl. gipsztégla) vagy egyenetlen nedvszívó képességű (pl. gipszkarton, vagy nagy felületen gipsszel javított fal) felületekhez az első réteg festék előtt használjunk speciális, ún. mélyalapozót is (Nr.301 Falfesték mélyalapozó).

Ha színes felületet szeretnénk, színezzük az első réteget is. Amennyiben nem vagyunk megelégedve a színnel, a következő réteggel még korrigálhatunk.
A színkártya útmutatása alapján kikevert árnyalat a falra kenve sokszor túl erősnek bizonyul, ezért a keverést célszerű a helyszínen végezni. A színezéket fokozatosan adagoljuk a kívánt szín eléréséig. A festék száradása során
a szín veszít intenzitásából, ugyanakkor a vödör kisebb felszíne miatt keveréskor erősebbnek látszik. A két hatás
kiegyenlíti egymást, az így kikevert árnyalattal nagy valószínűséggel meg leszünk elégedve.

Sajnos a kezelt felülettől függően néha előfordulhat, hogy a kötőanyag mennyisége nem elegendő a pigmentek tökéletes megkötéséhez. Erős színeknél (általában önmagában használt Nr.330-as színezéknél) ezért a színezékhez 10% Nr.301-es alapozót adjunk, vagy, ha már kész a festés a következő keverékkel kenjük át a sötét színű falat:

4 rész Nr.301 mélyalapozó + 1 rész Nr.330 színezék - jól összekeverni, majd a teljes mennyiséget, a fele mennyiségű vízzel meghígítani. ezzel a színes anyaggal tiszta, lehetőleg új szerszámmal átkenni a problémás felületet.

loader
Gyors
Rendelés
Gyorsrendelés
Nr.
Kosár összegzése:
Bruttó végösszeg: